Ters Üçgen Çizme

Uygulama Amacı : Klavyeden karakteri ve sayıyı girerek girdiğimiz sayı kadar o karakteri ters ikizkenar dik üçgen olacak şekilde Console ekranına yazdırmak.

Öncelikle kodumuzun fonksiyon kısmını değerlendirelim.Öncelikle prototip kısmını belirliyoruz ve daha sonra for döngüsünü açarak satırları tarayacak olan i değişkenimizin girdiğimiz sayı değerinden başlayıp sıfır değerine  kadar , sütun değişkenimizin ise satır değişkenimizin son değerinden başlayıp sıfır değerine  kadar taramasını sağlıyoruz ve karakter değerimizi ekrana yazdırıyoruz.

Programımızın ana kısmına geçtiğimiz zaman ise string ve integer veri türleriyle değişkenlerimizi tanımlayıp bunları klavyeden almayı Console.ReadLine kod parçası ile aldıktan sonra tanımladığımız fonksiyonumuzu ana programımızda çağırarak kodumuzu tamamlıyoruz.

c#tersucgen1

Console ekranımızın görüntüsü aşağıdaki şekildeki gibi olmalıdır ;

c#tersucgen2

 

ERMAN KORKMAZ  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>